
Zásady zdravého nošení obuvi
JAK VYBÍRAT DĚTSKOU OBUV ?
Údaje lékařských statistik jsou varující. Třetina prvňáčků přichází do školy s nohama různě poškozenýma v důsledku nošení nesprávné obuvi, přestože 99 % dětí se rodí s naprosto zdravýma nohama. Tato nanejvýš znepokojující skutečnost byla potvrzena ivČR.
Mnoho rodičů neví, jak se má dětská obuv vybírat. V ČR se bohužel prodává i dětská, která neodpovídá zásadním ortopedickým
a hygienickým kritériím na zdravotně nezávadnou obuv.
Česká obuvnická a kožedělná asociace proto zavedla dobrovolnou certifikaci dokladující zdravotní nezávadnost dětské obuvi.
ČÍM SE NOHY DEFORMUJÍ
Deformity nohou vznikají především nošením obuvi, která dobře nepadne. Obzvlášť nebezpečné je nošení špičaté obuvi s vysokými podpatky. Dalšími rizikovými faktory jsou: přetěžování nohou nepřiměřeně dlouhou chůzí a stáním, nadměrná tělesná hmotnost, nedostatek pohybu a chůze naboso po tvrdých a rovných podlahách.
ZVLÁŠTNOSTI STAVBY DĚTSKÉ NOHY
Dětská noha se od nohy dospělého člověka liší v mnoha anatomických i funkčních vlastnostech, proto i obouvání dětí má na rozdíl od dospělých svá specifika:
Noha dítěte velmi rychle roste, mění se v délce, šířce i proporcích. Noha malého dítěte roste v průměru 15 až 18 mm za rok, u starších dětí 8 až 12 mm. To znamená, že ve věku 2-3 let potřebují děti 2 až 3 velikosti obuvi za rok, v předškolním věku 2 velikosti obuvi a ve školním věku 2 až 3 velikosti obuvi ročně. Růst nohy není plynulý, ale probíhá ve skocích. Proto mohou některé děti vyrůst ze svých bot již za 2 až 3 měsíce. Kosti malého dítěte jsou dlouho chrupavčité, tudíž měkké a schopné se rychle deformovat buď špatnou obuví, nebo nadměrným zatížením.
Dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku. Proto jsou děti ohroženy tím, že budou nosit příliš krátkou nebo jinak nepadnoucí obuv.
U nejmenších dětí přibližně do věku 4 let jsou v klenbě nožní tukové polštářky, protkané pružným a pevným vazivem, které chrání vyvíjejícíse nožní klenby před zatížením. Je tedy zbytečné vybavovat obuv pro nejmenší děti komponenty pro podporu klenby.Zásady ošetřování a údržby obuvi
Pravidelné ošetřování obuvi je nezbytnou podmínkou pro dosažení výrobcem deklarované životnosti a udržení stálého vzhledu. Přestože se v zásadě nejedná o nic složitého, je třeba mít alespoň základní povědomí o tom, co dělat a co naopak vůbec nedělat.
Mějte na paměti, že následující informace jsou obecné a nemusí být platné ve 100 % případů. S ošetřováním konkrétní obuvi Vám nejlépe poradíme při nákupu.
Zásady správného užívání a údržby
Střídejte vícero párů obuvi, nadměrná zátěž velmi zkracuje životnost obuvi
nechávejte obuv po každém nošení důkladně vyschnout a vyvětrat - i po krátkém použití dochází ke zvlhnutí vložek a podšívky vlivem pocení nohou nenoste nevysušenou obuv, způsobíte její nadměrné opotřebení používejte obouvací lžíci, zejména při obouvání bot uzavřeného střihu nohu v obuvi dostatečně upevňujte, volné nošení obuvi může být příčinou nadměrného opotřebení podšívek a stélek.
provádějte včas základní údržbu obuvi (zejména opotřebovaných patníků, podešví, podrážek, stélek, šněrovadel, …), zabráníte poškození dalších součástí Vaší obuvi opotřebení patníků je nepřímo úměrné velikosti jejich plochy – malý patník (podpatek) je opotřebováván větší silou, tudíž rychleji bílé materiály mohou v průběhu užívání mírně zežloutnout kontakt s vlhkostí může u usně vyvolat mírné pouštění barvy u módní obuvi s prodlouženou špičkou dochází při chůzi ke kontaktu špičky obuvi s terénem, v důsledku čehož jsou rychle opotřebovávány špičky podešví, případně i svršků. Kontrolujte obuv pravidelně a včas provádějte podražení podešví.
Jak ošetřovat obuv
Hladká usňová obuv - ošetřujte se speciálním krémem na boty, pro zlepšení vodoodpudivosti se impregnuje pomocí impregnačních sprejů na hladkou kůži.
Nubuková, velurová (semišová) obuv - ošetřuje se kartáčováním, nejlépe speciálními gumovými kartáčky. Impregnace bezbarvými (pro zakrytí poškození či opotřebení i barevnými) vodoodpuzujícími spreji určenými pro tento materiál. Nubuková a velurová (semišová) obuv se nikdy nekrémuje!
Textilní obuv - ošetřujte za sucha kartáčováním a čistícími spreji na textil. Neperte lepenou obuv.
Syntetická obuv - plasty, koženky - ošetřujte prostředky určenými pro syntetické materiály, čistěte vlhkým hadříkem, utírejte dosucha. Neperte, ani nepoužívejte k ošetření prostředky určené pro useň.





